


Bownova terapija:
-
nežna, manualna tehnika
-
Bownove poteze na specifičnih lokacijah
-
pomaga telesu vzpostaviti ravnovesje
-
primerna za vse starostne skupine
Bownova terapija prihaja iz Avstralije, katero je dobrih 50 let nazaj razvil Thomas Bowen. Tom je bil eden izmed najbolj zaposlenih in uspešnih zdravilcev v Avstraliji. Tam jo priznavajo že mnoge zdravstvene zavarovalnice, saj je učinkovita v številnih primerih, kjer druge terapije odpovedo.
Kaj je BOWNOVA TERAPIJA?
Je nežna manualna tehnika (izvajana z rokami), kjer tako fizično kot tudi energetsko-vibracijsko stimuliramo telo. Pomemben element predstavlja Bownova poteza, ki jo terapevt izvede na specifičnih mestih (mišicah, fasciji, tetivah, indirektno na živčnih ovojnicah). Z nežnim, vendar dovolj močnim pritiskom na natančno določenih mestih, stimuliramo receptorje v mišično-vezivnem tkivu in s tem sprožimo proces samouravnavanja.
Terapevt vnese dražljaj v telo preko vezivnega tkiva, telo pa dražljaj nato prenese v ostale regulatorne sisteme, kjer so shranjeni stari stresni vzorci.
Terapevt je le posrednik v procesu zdravljenja in ne zdravilec. Bowen je verjel, da ima telo sposobnost samoregulacije in samozdravljenja, terapevti pa z zunanjim vplivanjem le spodbudimo ta proces.
Bownova terapija temelji na teoriji, da je telo somatično-energetska samouravnavana enota, kjer lahko z minimalnimi zunanjimi dražljaji prične uravnavati porušeno ravnovesje.
Po raziskavah sodeč, Bownova terapija takoj učinkuje na avtonomno živčevje in na energetski sistem. Avtonomno živčevje upravlja 80% telesnih funkcij in je zelo občutljivo na daljša stresna stanja.
Kolikokrat obiskati terapijo in kako pogosto?
Ponavadi zadoščajo 3 – 5 obiski pri terapevtu, seveda pa je odvisno od števila in zapletenosti težav in ali so akutne ali kronične. Med dvema obiskoma pri terapevtu običajno mine 5-7 dni. V določenih primerih je lahko ta čas krajši ali daljši.
Trajanje obiska
Ena terapija traja 30- 60min, pri akutnem problemu, kot je n.pr. izvin gležnja, pa lahko le 5-10 minut. V
Posebnost Bownove terapije so časovni premori
Med serijami Bownovih potez so kratki časovni premori, med katerimi se vas terapevt ne bo dotikal. Kratek premor omogoči telesu, da integrira nevrološke in energetske spremembe, ki smo jih sprožili z Bownovimi potezami.
Terapija je nežna in jo lahko uporabimo pri vseh starostnih skupinah. Terapija lahko uporabljamo kot dopolnitven način zdravljenja.
Uporabljamo jo za zdravljenje že navzočih motenj, pri lajšanju bolečin in kot preventivno ter sprostitveno terapijo.
Terapija je zelo učinkovita pri naslednjih vrstah težav:
-
bolečine v hrbtu,
-
bolečine v vratu (otrdelost vratu, športne poškodbe in poškodbe pri nesrečah),
-
glavoboli, migrene, sinusitis,
-
problemi s sklepi (bolečine, otekline, zmanjšana gibljivost) pri zamrznjeni rami, teniškem komolcu, sindromu zapestnega kanala, bolečine v čeljustih (sindrom čeljustnega sklepa),
-
akutna in kronična utrujenost ter stres,
-
rehabilitacija po operacijah (posebno na hrbtenici in sklepih),
-
motnje v dihalnem, prebavnem, reprodukcijskem in hormonalnem sistemu (astma, zaprtje, lajšanje težav med nosečnostjo in po porodu),
-
stanje po možganski kapi (rehabilitacija),
-
nevro-degenerativna obolenja (multipla skleroza, Parkinsonova bolezen),
-
duševna napetost, blažja depresija, anksioznost,.
Učinki med in po terapiji:
-
Občutek globoke sproščenosti in dobrega počutja, že nekaj minut po začetku izvajanja Bownove terapije. Ker je celotni proces zelo pomirjevalen, se pogosto zgodi da klient med izvajanjem terapije celo zaspi. Klienti se pogosto počutijo bolj sproščene in precej manj pod pritiskom.
-
Delna ali popolna ublažitev bolečine je eden od tipičnih učinkov Bownove terapije; do nje pride hitro in je pogosto trajna. Do ublažitve pride med izvajanjem terapije, v nekaj urah ali v naslednjih dneh.
-
Bownova terapija hitro pomaga pri sproščanju mehkega tkiva, zaradi česar se zmanjša pritisk na vretenca, medvretenčne ploščice in hrbtenične živce. Klienti, ki so daljši čas trpeli zaradi napetosti in bolečin v hrbteničnem predelu, velikokrat izjavijo, da se počutijo po terapiji svobodnejši, lažji, višji in bolj gibljivi.
-
Veliko klientov pripoveduje o različnih občutkih v telesu, kot so na primer mravljinčavost, toplota, krčenje ali trzanje mišic, pretok energije v dele telesa, ki jih terapevt ni stimuliral, občutki breztežnosti ali lebdenja. Občutki pri vseh izvajanjih terapije niso nujno enaki; nekateri ne občutijo nič, pa je njihov odziv na terapijo vseeno pozitiven.
-
Poslabšanje navzočega problema je najbolj pogosta reakcija po Bownovi terapiji. Med tem časom je potrebno izkazati potrpežljivost in nežnost do sebe ter se ravnati po navodilih terapevta. Običajno takšno stanje ne traja dlje kot 24 – 48 ur. Telo v procesu samouravnava stare poškodbe in vzorce, ki smo jih mi zavestno popolnoma pozabili.
-
Običajno je prisotno pogostejše uriniranje, saj telo izloča odvečne tekočine in toksine, ki so bili ujeti v tkivih. Morda bo nekomu teklo iz nosu ali bo imel druge znake prehlada, čeprav se bo na splošno dobro počutil. Telo samo izbere najbolj primeren sistem, preko katerega se čisti.
-
Mnogi klienti so po koncu Bownove terapije polni energije, drugi so zaspani in utrujeni.
KAJ JE MOJA NALOGA PO TERAPIJI:
-
Da svoje telo dovolj hidriram ( voda, nesladkan čaj).
-
Se gibljem vsaj 20 min dnevno (hoja).
-
Med sedečim delom po 30 min vstanem in ne sedim s prekrižanimi nogami.
NE GOJIM ZAMER IN POIZKUŠAM VIDETI POZITIVNE STVARI. KI NAM JIH ŽIVLJENJE PRINAŠA
Povzeto po :

